Sepet Tutarı 0,00

Alışveriş Listesi

Minimum alışveriş tutarı 50,00'dir.

Mantarla Hazırlanan 3 Pratik Tarif


Protein deposu mantar çok yönlü bir besin. Mantarı ana veya yardımcı malzeme olarak yemeklerde, çorbalarda veya salatalarda kullanabilirsiniz. Tencere, tava, fırın, ızgara gibi tüm pişirme araçlarında hazırlayabilirsiniz. Mantarla hazırlanan pratik üç tarifi sizinle paylaşıyoruz.
Tariflere geçmeden önce, mantarları nasıl temizlemeniz gerektiğine kısaca değinmek istiyoruz. Mantar, su ile temas ettiğinde kararma yapar ve lezzetinin bir miktarını yıkama suyuna bırakır. Bu sebeple daha önceleri mantarları yıkayarak temizliyorsanız bile artık bu yöntemden vazgeçmenizi tavsiye edeceğiz. Peki, kompost adı verilen toprak karışımında yetiştirilen kültür mantarlarını nasıl temizleyeceğiz? Cevabı basit: nemli bir bez ile tek tek silerek. Sap kısımlarının dibinden ince bir dilim keserek. Bu açıklamanın ardından tariflerimize geçebiliriz.

1. Mantarlı YumurtaBu tarif, özellikle hafta sonu kahvaltıları için sofranıza lezzet ve zenginlik katacak nitelikte. Üstelik hazırlaması son derece kolay. (Elbette mantarlarınızı temizledikten sonra, bu aşamanın biraz zaman aldığını kabul ediyoruz.)
Malzemeler
200-300 gram mantar
4 yumurta
Tereyağı veya zeytinyağı
Tuz
Karabiber
Kırmızı Toz Biber
Tüm malzemeleri arzunuza göre artırıp azaltabilirsiniz. Ayrıca yumurtaları dağıtarak veya dağıtmadan kullanabilir ya da omlet şeklinde hazırlayabilirsiniz.
Hazırlanışı
 1. Temizlediğimiz mantarları dilimliyor ve önceden ısıttığımız, yağını eklediğimiz tavaya alıyoruz. Orta-yüksek ateşte, mantarlar suyunu salıp geri çekene dek pişiriyoruz.  
 2. Tuz ve karabiber ekleyerek mantarları bir iki kez çeviriyor ve karışmasını sağlıyoruz.  
 3. Pişen mantarları tavanın zeminine yayıyoruz. Mantarlar üzerinde kaşık yardımıyla, kıracağımız yumurta sayısı kadar yuva oluşturuyoruz. Yuvayı oluştururken, tavanın zemini tamamen görünmemeli. Ardından, yumurtaları bu yuvaların içine kırıyoruz. Yumurtaların üzerine biraz daha tuz ilave ediyor ve tavayı bir kapakla kapatıyoruz. 
 4. Yumurtalar pişene kadar ocakta tutuyoruz. Mantarlı yumurtanız servise hazır.   

2. Mantar SoteMantarla hazırladığımız ikinci tarif ise mantar sote. Pek çok malzeme ile pişirilebilen mantar sote için evinizde bulunan biber türleri, soğan veya et ürünlerini kullanabilirsiniz. Yardımcı yemek veya ana yemeklerinizin yanında bir eşlikçi olarak bu tarifi hazırlayabilirsiniz.
Malzemeler
800 g mantar
Biber Çeşitleri (kapya, dolmalık, Kaliforniya, köy vb.)
Bir orta boy soğan
2 diş sarımsak
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz
Karabiber
Toz kırmızı biber
Hazırlanışı
 1. Temizlediğimiz mantarları çeyrek dilimler halinde dört parçaya bölüyoruz. Mantarlarınız çok küçükse bütün halde de kullanabilirsiniz. Farklı biçimde doğrayacaksanız da büyük parçalar halinde olmasına özen göstermelisiniz. 
 2. Soğanları yarım ay, sarımsak dişlerini ise ince daireler halinde doğruyoruz.  
 3. Isıttığımız tavaya iki yemek kaşığı zeytinyağını ilave ediyoruz. Yağ kızdıktan sonra içine soğan ve sarımsakları ilave ediyoruz.  
 4. Soğan ve sarımsakları bir süre pişirdikten sonra tavaya biber çeşitlerini ilave ediyor ve sotelemeye devam ediyoruz.  
 5. Bu malzemelerin ardından ana malzememiz olan mantarları tavaya alıyoruz. Tuz ve karabiber ilave ediyoruz. Orta-yüksek ateşte, mantarlar suyunu salıp tekrar çekene dek sotelemeye devam ediyoruz. 
 6. Servis tabaklarına aldıktan sonra sotemizin üzerine kırmızı toz biber serperek renklendiriyoruz. Afiyet olsun. 

3. Kremalı Mantar Soslu Penne
Üçüncü tarifimiz ise çok lezzetli ancak makarna ve krema içerdiği için porsiyon miktarına dikkat ederek tüketmeniz gereken bir tarif: kremalı mantar soslu penne.
Malzemeler (4 kişilik)
1 paket penne makarna 
400 g mantar
1 yemek kaşığı zeytinyağı
2 diş sarımsak
1 paket krema
Taze çekilmiş tane karabiber
Fesleğen
Parmesan peyniri
Hazırlanışı
 1.  Penne makarnamızı aldante (diri kalacak şekilde) haşlıyoruz.  
 2. Yüksek ateşe aldığımız derin ve geniş bir tavayı ısıtıyor, tavada zeytinyağını kızdırıyor ve halka şeklinde doğradığımız sarımsakları ilave ediyoruz. 
 3. Sarımsakları kokusu çıkana dek kavuruyor ve dilimlenmiş mantarları ilave ediyoruz. Mantarları, suyunu salıp geri çekecek kadar soteliyoruz. 
 4. Sotelenen mantarların üzerine krema, karabiber ve bir avuç, doğranmış fesleğeni ilave ediyoruz. Tüm malzemeler özdeşleşene kadar, 4-5 dakika pişirmeye devam ediyoruz. 
 5. Ardından, haşlanan ve suyu süzülen penne makarnaları tavaya ilave ediyor ve mantar sosla karışmasını sağlıyoruz.  
 6. Kremalı mantar soslu penne makarnamızı servis tabağına alıyor ve parmesan peyniri serperek servis ediyoruz. Afiyet olsun.