Sepet Tutarı 0,00

Alışveriş Listesi

Minimum alışveriş tutarı 50,00'dir.

Bu hafta sizlerle paylaşmak istediğimiz tarif tam bir kış yemeği: kapuska. Daha genç mutfaklarda kapuska pek fazla yapılan bir yemek değil. Aslına bakarsanız lahananın da çok kullanılmadığını söylemeliyiz ancak hem çok düşük kalorili olması (100 gramda yalnızda 25 kcal) hem de besin değeri (lahana c ve k vitaminleri ile potasyum ve demir kaynağıdır) lahanaya soframızda yer açmak için yeterli. Güçlü bir antioksidan olduğunu da belirtmeliyiz.

Kapuska Türk Mutfağı'nda esaslı bir yer edinmiş olsa da orijinalinde bir Rus yemeği. Rusça'da "Kapusta" lahana anlamına geliyor. Geleneksel Rus tarifinde parça etle hazırlanıyor. Türk Mutfağı'nda ise kıymalı veya sade olarak pişiriliyor. Bizim tarifimiz de herhangi bir et ürünü içermeyecek ancak siz, dilerseniz soğan kavurma aşamasından önce kıyma kavurarak "kıymalı kapuska" hazırlayabilirsiniz.

Lahana haşlanırken hoş olmayan bir koku yayar. Aslında bakarsanız bu koku çocukluğumuzda bizi lahanadan ve kapuskadan uzaklaştırmıştır ancak bir elmanın kabuğunu haşlama suyuna ilave ederseniz koku kalmayacaktır. 

Lahanalar hakkında kısa bir bilgi daha vererek tarifimize geçelim: yemeklik lahanaların içi kıvrımlı olur. Daha serttir ve şekli sarmalık lahanaya göre yuvarlaktır. Sarmalık lahana ise daha düz yapraklarda oluşur, basıktır ve yemeklik lahanaya göre daha yumuşaktır. 


Malzemeler (4 kişilik)

 • Büyüklüğüne göre, yarım veya çeyrek lahana. (Bir tencereyi dolduracak kadar olmalı)
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 2 yemek kaşığı domates salçası (1 yemek kaşığı domates ve bir yemek kaşığı biber salçası da kullanabilirsiniz)
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı tereyağı (tereyağı kullanmayacaksanız, zeytinyağı miktarını artırabilirsiniz)
 • 2 su bardağı sıcak su
 • 1 elmanın kabuğu
 • Tuz
 • Karabiber
 • Limon
 • Acı pul biber
Hazırlanışı

 1. Derin bir tencereye zeytinyağı ve tereyağını alıyoruz. 
 2. Yağ eriyip biraz kızınca, yemeklik doğradığımız kuru soğanı tencereye ilave ediyor ve yumuşayıncaya kadar kavuruyoruz. (Eğer kıyamalı kapuska yapacaksanız, soğanlardan önce kıymayı kavurmalı, ardından soğanları eklemelisiniz.)
 3. Soğan kavrulduktan sonra tencereye salçayı ilave ediyor ve bir kaç dakika daha kavuruyoruz.
 4. Ardından ince ince kıydığımız beyaz lahanaları tencereye ekliyoruz. Lahanalar bütün tencereyi dolduracak ancak piştiğinde tencerenizde epey yer açılacaktır. 
 5. Lahanaların üzerine yeterince tuz ve karabiber ekliyoruz. 
 6. 2 su bardağı sıcak suyu da tencereye ilave ettikten sonra tüm malzemeleri karıştırıyoruz. (Elma kabuğunu bu aşamada tencereye ekleyebilirsiniz.)
 7. Kısık ateşte 35-40 dakika boyunca pişiriyoruz.
 8. Biraz dinlendirip servis tabaklarına aldıktan sonra pul biber ve limon suyu ilave ederek afiyetle tüketiyoruz.
Afiyet olsun.

Kapuska tarifinde kullanılan malzemeleri, online sebze, meyve alışverişlerinizi adresinize teslim eden e-ticaret sitemiz Bursa Manavı'ndan temin edebilirsiniz.