Sepet Tutarı 0,00

Alışveriş Listesi

Minimum alışveriş tutarı 50,00'dir.

Sinema salonları ve televizyon ekranları karşısı ile özdeşleşen patlamış mısır için sizlere birkaç tavsiye vermek istedik. Elbette, hepimiz patlamış mısır yapabiliriz ancak birkaç püf noktasıyla mısırlarınızı daha kolay ve daha iyi şekilde patlatmanız mümkün.

1. Doğru Mısır Seçimi

Daha iyi patlamış mısırlar için ilk püf noktası mısır tercihi. Cin mısırı olarak da adlandırdığımız patlayan mısırları tercih etmelisiniz. Eğer ambalajlı bir ürün tercih edecekseniz, iyi bir markaya ait olmasına ve üzerinde “Patlayan Mısır” veya “Cin Mısırı” ibarelerinin bulunmasına dikkat edin.

2. İnce Tabanlı Tencere

Mısır patlatmanın ikinci püf noktası ise tencere seçimi. İnce tabanlı bir tencere ateşi mısırlara daha hızlı ileteceğinden mısır patlatma işleminiz daha kısa sürecektir.

3. Mısır/Yağ Oranı

Bir çay bardağı mısır için 3 yemek kaşığı bitkisel yağ yeterli olacaktır. Tereyağı kullanmak isterseniz bu doğru bir tercih değil. Tereyağı çabuk yanacağı için mısırların kararmasına neden olur.

4. Yağ ve Mısırın Harmanlanması

Tencereye aldığınız yağ ve mısırın tamamen harmanlanması iyi bir patlamış mısır için önemli. Tencerenin kapağını kapatmadan önce her mısır tanesinin yağ ile kaplanmış olmasına dikkat edin.

5. Ateş Seviyesi

Eğer ocağınızın ateşini doğru şekilde ayarlamazsanız bu tencerenin dibinde patlamayan mısırların kalmasına neden olabilir. Tencereyi önce ısıtmalı, ardından yağ ve mısırları ilave etmeli, tencerenin kapağını kapattıktan sonra ateşi biraz daha yükseltmelisiniz.

6. Tencereyi Çalkalama

Patlama sesleri gelmeye başladıktan sonra kısa aralıklarla tencereyi ocaktan almalı ve çalkalamalısınız. Tencereyi her çalkaladığınızda patlamayan mısırlar tencerenin altına doğru ilerleyecek ve patlamaya başlayacaktır. Patlama sesi bitene kadar tencerenin kapağını açmamalısınız.

Afiyet olsun.

Patlatmak için en uygun cins olan cin mısırlarını, online alışverişlerinizi adresinize teslim eden e-ticaret sitemiz Bursa Manavı'ndan temin edebilirsiniz.