Sepet Tutarı 0,00

Alışveriş Listesi

Minimum alışveriş tutarı 75,00'dir.

Bursa, her ilçesinde hatta hemen her köyünde lezzetli tarım ürünleri ve bu tarım ürünleri ile hazırlanmış nitelikli ürünlere sahip. Gemlik zeytini ise Bursa'nın "meşhur" olarak bilinen ve bu meşhurluğun hakkını veren ürünlerinden. Elbette yalnızca zeytin meyvesinin kendisi değildir önemli olan; zeytin tanelerinin, acılığı bir yana bırakıp, lezzetini size sunması için yapılan hazırlık da önemlidir.

Siyah zeytini sofralık hale getirmenin iki yöntemi vardır. Yöntemlerden birinde zeytin, üzerine taş basılarak salamura suyunda bekletilir. Diğer yöntem ise kaya tuzu ile bidonlarda bekletmek ve her gün bidonu yuvarlayarak, kaya tuzunun, zeytinin kabuğunu delmesini ve böylelikle acı suyun zeytini terk etmesini sağlamaktır. 

Bu işlemle yapılan zeytine sele adı verilir. Tuz ve yuvarlama işlemi zeytini kıvırcık bir hale getirdiği için "kıvırcık zeytin" veya "kıvırcık sele" dendiği de olur. 

Uğraşından ötürü sele zeytini daha az üretilen bir türken son on yılda, kurutma makinalarının ortaya çıkışı ile sele zeytini benzeri bir zeytin ortaya çıktı ve raflarda "kuru sele" adıyla yer almaya başladı. Lezzetli bir ürün olabilir ancak kurutma işleminden sonra ortaya çıkan ürünün sele olarak isimlendirilmesi ne kadar doğru işte bu tartışmalı bir konu. 

Bu açıklamanın ardından Burma Manavı'nda satışa sunduğumuz sele zeytinlerin, Gemlik yöresinde, geleneksel sele zeytini metodu ile hazırlandığını hatırlatmak isteriz. Lezzetli sele zeytinleri alışveriş listenize eklemeyi unutmayın.