Sepet Tutarı 0,00

Alışveriş Listesi

Minimum alışveriş tutarı 75,00'dir.

Yemeklerinize sebze eklemek son derece önemlidir. Sebzeler, sağlığınızı destekleyen ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan içerikler ve antioksidanlar açısından zengindir. Ek olarak, düşük kalori içermeleri nedeniyle kilo yönetimi için faydalıdırlar. Dünyanın dört bir yanındaki sağlık yetkilileri, yetişkinlerin her gün birkaç porsiyon sebze tüketmesini önerir ancak bu her zaman mümkün olmaz.

Bugün sizlerle, daha fazla sebze tüketmenizi sağlayacak fikirler paylaşacağız.

1. Sebze Çorbaları


Çorba yemek kültürümüzün değerli parçası ve aynı zamanda sebze tüketmek için de iyi bir yöntem. Hemen her sebze veya sebze karmasıyla çorba yapmak mümkün. Tek bir sebzeyi temel alarak sebze çorbası hazırlayabileceğiniz gibi elinizde bulunan veya az miktarda kalan sebzeleri bir araya getirerek de lezzetli ve besleyici çorbalar hazırlayabilirsiniz. Sebze çorbaları, günlük tüketmeniz gereken sebze miktarının bir bölümünü karşılamak için çok iyi bir yöntemdir.

2. Sebzeli Başlangıçlar ve Mezeler


Sebzeler, yemek masanız ya da tabaklarınıza, lezzet ve renkleri ile zenginlik katar. Pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz meze ve başlangıçlar ile sebzelerin değerli içeriğinden faydalanabilirsiniz. Biraz havuç rendeleyerek tavada bir süre zeytinyağı ile kavurmak ve sarımsaklı yoğurt ile karıştırarak havuç tarator elde etmek son derece kolaydır. Ya da kabakları çiğ halde rendeler, soslarla lezzetlendirir ve biraz dövülmüş ceviz ile servis edebilirsiniz. Yemek blogları ve hayal gücünüz onlarca farklı mezeyi masanıza taşımaya yardımcı olacaktır.

3. Fırınlanmış Sebzeler


Sebzeleri uygun şekilde doğrayıp, zeytinyağı ve baharatlar ile harmanlayarak, pişirme kağıdı ile birlikte fırın tepsisine yerleştirebilir ve ana yemeğinizi hazırlarken diğer yandan lezzetli ve besleyici bir yardımcı yemek hazırlayabilirsiniz. Fırınlanmış sebze hazırlamak, elinizde farklı çeşitlerde ve az miktarda kalan sebzeleri değerlendirmek için de iyi bir yöntemdir.

4. Mücver


Türk mutfağında özel bir yere sahip olan mücver, sebze tüketmek için son derece keyifli ve lezzetli bir yöntemdir. Pırasadan kabağa, havuçtan ıspanağa dek hemen her sebzeyi karıştırarak farklı mücverler elde edebilirsiniz. İçeriği elinizdeki malzemeler ve biraz da hayal gücünüze kalmış.

5. Salatalar ve Farklı Soslar


Dikkat ettiyseniz yazımız boyunca birkaç kez hayal gücü tamlamasını kullandık çünkü sebzeleri kullanarak yüzlerce farklı tarif oluşturmak mümkün. Elbette, salatalar da bu tariflere dahil. Sebzeleri birbirleriyle veya baklagillerle karıştırarak çok besleyici, hafif ve sağlıklı salatalar hazırlayabilirsiniz. Farklı soslar deneyerek salata deneyimlerinize yenilerini ekleyebilirsiniz.

6. Omletler


Vegan beslenmiyorsanız veya başka bir alerjiniz bulunmuyorsa -elbette, sevmiyor da olabilirsiniz- yumurta özellikle kahvaltı masalarında sıkça kendine yer bulur. Sebzeli omletler hazırlamak ise sebzelere masanızda yer ayırmak için son derece iyi bir yöntem çünkü normalde sebze türlerinin çok fazla tüketilmediği bir öğünde sebze tüketmiş olursunuz.