Sepet Tutarı 0,00

Alışveriş Listesi

Minimum alışveriş tutarı 50,00'dir.

Dünya mutfaklarındaki yükselen bir trendi daha önceki yazılarımızda da ele almıştık: yüksek karbonhidrat ve glüten içeren un ve un kullanılarak hazırlanan yiyeceklerin yerine sebze veya farklı gıdalar kullanmak. Hatta haftalık bültenimizin bir önceki sayısında, karnabahar unu ve karnabahar unu ile hazırlanan pizza tabanlarını satırlarımıza taşımıştık. (İlgili yazımız için tıklayabilirsiniz) Bu hafta ise kabak spagetti ya da kabak noodledan söz edeceğiz.Kabak da tıpkı karnabahar gibi neredeyse hiç karbonhidrat ve kalori içermiyor. Bu durum kabağı, un yerine kullanmak için ideal bir ürün haline getiriyor. Elbette unla yapılan her ürün için geçerli değil ancak spagetti hazırlamak için kabak son derece ideal ve popüler. Peki ama nasıl? Pratik bir ekipman sayesinde. Jülyen doğrayıcı ile kabağı spagetti çubukları şekline getirmek mümkün. Biraz gayretle bıçak kullanarak da aynı sonucu elde edebilirsiniz ancak bu hem çok zahmetli olacak hem de spagetti gibi eşit kalınlıkta çubuklara sahip olamayacaksınız. Bu sebeple bir jülyen doğrayıcı edinmek hem kabak spagetti yapabilmenizi sağlayacak hem de salatalık, havuç gibi ürünleri de jülyen formda kolayca doğramanızı imkan verecektir.Kabaklarınıza spagetti ya da noodle formu verdiğinizi düşünüyor ve ardından yapacaklarınızı anlatmaya başlıyoruz.
Öncelikle kabaklarınızı çiğ halde kullanabilirsiniz. Hatta rendelemeden önce kabuklarını soymadan kullanabilirsiniz. Ardından favori spagetti sosunuzla birleştirerek afiyetle tüketebilirsiniz. Bolonez gibi sıcak bir sos kullanacaksanız kabaklarınız da sosla birlikte ısınacaktır.
Şayet kabaklarınızı ısıtarak (pişirmek kelimesini özellikle tercih etmiyoruz çünkü amacımız sadece kabağı ısıtmak) kullanmak isterseniz bunun için birkaç yöntem mevcut ancak ilk olarak kabağın %95’inin su olduğunu ve biraz fazla ısıtırsanız lapa kıvamını alacağını hatırlatmak isteriz. (Al dente kavramı, hamurdan elde edilen spagettiler gibi kabakl spagettileri için de geçerli.)Pratik yöntemlerden bir tanesi mikro dalga kullanmak. Kabak spagettilerinizi mikrodalgaya uygun bir kaba koyarak 1 dakika boyunca mikro dalga fırında ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise sotelemek. Tavaya bir çorba kaşığı zeytinyağı ekleyerek, tuz ve tercihen sarımsakla birlikte kabaklarınızı 1-2 dakika soteleyebilirsiniz.

Bu aşamadan sonrası tamamen sizin zevkinize kalmış. Restoranlardaki spagetti veya diğer makarna tariflerinden, kullanabileceğiniz malzeme ve sosları hatırlayabilirsiniz. Pesto, bolonez veya peynirli soslar ya da tavuk, deniz mahsulleri, beef gibi et ürünlerini tercih edebilirsiniz.
Afiyet olsun.Bülten ve blog sayfamızda yer alan haber, metin ve tarifler, özgün bir şekilde Bursa Manavı ekibi tarafından hazırlanmaktadır. Kaynak göstermek şartı ile ticari amaç gütmeyen internet siteleriniz, bloglarınız veya sosyal medya hesaplarınızda yer verebilirsiniz.